Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30BQ060-M3/9AT
VS-30BQ060-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
VS-30BQ060-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 3.0A SMC
Datasheet Download
VS-30BQ060-M3/9AT.pdf
Availability of VS-30BQ060-M3/9AT
QUANTITY
VS-30BQ060-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30BQ060-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-VS-30BQ060-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F180pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30BQ060-M3/9AT
Related LinksVS-30BQ0, VS-30BQ060-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30BQ060-M3/9AT Details Description
Related parts for VS-30BQ060-M3/9AT
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 300MSPS 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
3M ENCODER CABLE CRGB datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
RES 640 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER 20DB 125-250MHZ INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf