Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30CPQ080PBF
VS-30CPQ080PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30CPQ080PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC
Datasheet Download
VS-30CPQ080PBF.pdf
Availability of VS-30CPQ080PBF
QUANTITY
VS-30CPQ080PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30CPQ080PBF
Internal Part NumberEIS-VS-30CPQ080PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 80V