Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30CTQ080G-1PBF
VS-30CTQ080G-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30CTQ080G-1PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO262-3
Datasheet Download
VS-30CTQ080G-1PBF.pdf
Availability of VS-30CTQ080G-1PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-30CTQ080G-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30CTQ080G-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-30CTQ080G-1PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 80V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30CTQ080G-1PBF
Related LinksVS-30CTQ, VS-30CTQ080G-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30CTQ080G-1PBF Details Description
Related parts for VS-30CTQ080G-1PBF
IC 80C51 MCU FLASH 4K 20-DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SW SAFETY ADJUST ROLLER LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SPECIAL 2-PART FOR 3 UM2466 datasheet.pdf
PH.MODULE 33KHZ S.VIEW datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf