Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30MQ040HM3/5AT
VS-30MQ040HM3/5AT picture photo
Mfg. Part Number
VS-30MQ040HM3/5AT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A SMA
Datasheet Download
VS-30MQ040HM3/5AT.pdf
Availability of VS-30MQ040HM3/5AT
QUANTITY
VS-30MQ040HM3/5AT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30MQ040HM3/5AT
Internal Part NumberEIS-VS-30MQ040HM3/5AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If510mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F134pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C