Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30WQ03FN-M3
VS-30WQ03FN-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-30WQ03FN-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY DPAK
Datasheet Download
VS-30WQ03FN-M3.pdf
Availability of VS-30WQ03FN-M3
QUANTITY
VS-30WQ03FN-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30WQ03FN-M3
Internal Part NumberEIS-VS-30WQ03FN-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30WQ03FN-M3
Related LinksVS-30WQ, VS-30WQ03FN-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30WQ03FN-M3 Details Description
Related parts for VS-30WQ03FN-M3
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/BUFF MULT 20SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 1 SOLID ST datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC DDR 128M 166MHZ 60FBGA datasheet.pdf