Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-36MB40A
VS-36MB40A picture photo
Mfg. Part Number
VS-36MB40A
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 400V 35A D-34A
Datasheet Download
VS-36MB40A.pdf
Availability of VS-36MB40A
QUANTITY
VS-36MB40A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-36MB40A
Internal Part NumberEIS-VS-36MB40A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsD-34 Outline Dimensions
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)35A
Mounting TypeQC Terminal
Package / Case4-Square, D-34
Supplier Device PackageD-34
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-36MB40A
Related LinksVS-36, VS-36MB40A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-36MB40A Details Description
Related parts for VS-36MB40A
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 15.75" datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
AC 3 WIRE RECEIVER 2M datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT FP datasheet.pdf
IC AUDIO JACK DETECT SW 12L-WLCS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf