Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-400UR80D
VS-400UR80D picture photo
Mfg. Part Number
VS-400UR80D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 400A DO205AB
Datasheet Download
VS-400UR80D.pdf
Availability of VS-400UR80D
QUANTITY
VS-400UR80D Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-400UR80D
Internal Part NumberEIS-VS-400UR80D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.62V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-400UR80D
Related LinksVS-40, VS-400UR80D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-400UR80D Details Description
Related parts for VS-400UR80D
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS R/A LONG PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
TL4024-2, 110VAC, PTL, 2NC+1NO+1 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf