Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ035PBF
VS-40CPQ035PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ035PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ035PBF.pdf
Availability of VS-40CPQ035PBF
QUANTITY
VS-40CPQ035PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ035PBF
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ035PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 35V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ035PBF
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ035PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ035PBF Details Description
Related parts for VS-40CPQ035PBF
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 200POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 90V 150MA SOT323 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/O BKSHLL W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORANGE LC 0.3" CA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK FOR CTL41E datasheet.pdf
RES 0.931 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 15CK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf