Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ060PBF
VS-40CPQ060PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ060PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ060PBF.pdf
Availability of VS-40CPQ060PBF
QUANTITY
VS-40CPQ060PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ060PBF
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ060PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.7mA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ060PBF
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ060PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ060PBF Details Description
Related parts for VS-40CPQ060PBF
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.34MM datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT RA datasheet.pdf