Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ060PBF
VS-40CPQ060PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ060PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ060PBF.pdf
Availability of VS-40CPQ060PBF
QUANTITY
VS-40CPQ060PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ060PBF
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ060PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.7mA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ060PBF
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ060PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ060PBF Details Description
Related parts for VS-40CPQ060PBF
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RADIAL TP datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf