Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFLR100S05M
VS-40HFLR100S05M picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFLR100S05M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE STD REC 40A DO5
Datasheet Download
VS-40HFLR100S05M.pdf
Availability of VS-40HFLR100S05M
QUANTITY
VS-40HFLR100S05M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFLR100S05M
Internal Part NumberEIS-VS-40HFLR100S05M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFLR100S05M
Related LinksVS-40HFL, VS-40HFLR100S05M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFLR100S05M Details Description
Related parts for VS-40HFLR100S05M
CONV DC-DC +-12V 3A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 26MA 119 OHM TH datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V Y5U datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 4.37A 125 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256K FLASH 48UFQFPN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf