Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFLR10S02
VS-40HFLR10S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFLR10S02
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-40HFLR10S02.pdf
Availability of VS-40HFLR10S02
QUANTITY
VS-40HFLR10S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFLR10S02
Internal Part NumberEIS-VS-40HFLR10S02
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.95V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFLR10S02
Related LinksVS-40HF, VS-40HFLR10S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFLR10S02 Details Description
Related parts for VS-40HFLR10S02
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 32POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf