Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40MT160KPBF
VS-40MT160KPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-40MT160KPBF
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MOD BRIDGE 3PHASE MTP
Datasheet Download
VS-40MT160KPBF.pdf
Availability of VS-40MT160KPBF
QUANTITY
VS-40MT160KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40MT160KPBF
Internal Part NumberEIS-VS-40MT160KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-021-2014 Rev 0 10/Sep/2014
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)40A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMT-K Module
Supplier Device PackageMT-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40MT160KPBF
Related LinksVS-40MT, VS-40MT160KPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40MT160KPBF Details Description
Related parts for VS-40MT160KPBF
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
202LF METRAL 4R SIGNAL datasheet.pdf
SENSOR CAP FOR M30 PROX UNSHIELD datasheet.pdf
ENCLOSURE ASSY 3U DEKTOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
LJT 24C 22#22#D 2#8(COAX) PIN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf