Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-43CTQ100G-1PBF
VS-43CTQ100G-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-43CTQ100G-1PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Datasheet Download
VS-43CTQ100G-1PBF.pdf
Availability of VS-43CTQ100G-1PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-43CTQ100G-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-43CTQ100G-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-43CTQ100G-1PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-43CTQ100G-1PBF
Related LinksVS-43CTQ, VS-43CTQ100G-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-43CTQ100G-1PBF Details Description
Related parts for VS-43CTQ100G-1PBF
BIT TORX T15 0.98" datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
KIT 6 BOARDS DEMO LOGIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf