Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-43CTQ100PBF
VS-43CTQ100PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-43CTQ100PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
VS-43CTQ100PBF.pdf
Availability of VS-43CTQ100PBF
QUANTITY
VS-43CTQ100PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-43CTQ100PBF
Internal Part NumberEIS-VS-43CTQ100PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-43CTQ100PBF
Related LinksVS-43CT, VS-43CTQ100PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-43CTQ100PBF Details Description
Related parts for VS-43CTQ100PBF
IC 8 BIT A/D MOD FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
REPLACEMENT ICE PODS (2) datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf