Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-50WQ03FN-M3
VS-50WQ03FN-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-50WQ03FN-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5.5A DPAK
Datasheet Download
VS-50WQ03FN-M3.pdf
Availability of VS-50WQ03FN-M3
QUANTITY
VS-50WQ03FN-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-50WQ03FN-M3
Internal Part NumberEIS-VS-50WQ03FN-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)5.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If460mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F590pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-50WQ03FN-M3
Related LinksVS-50WQ, VS-50WQ03FN-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-50WQ03FN-M3 Details Description
Related parts for VS-50WQ03FN-M3
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
MODULE MESHCONNECT TXRX W/CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
FRONT FLOATING SHEAR datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 8" 11S FIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
SENSOR PNP 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
SCHOTTKY PLASTIC SINGLE datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf