Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60CPF10PBF
VS-60CPF10PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60CPF10PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60CPF10PBF.pdf
Availability of VS-60CPF10PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-60CPF10PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60CPF10PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60CPF10PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)480ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60CPF10PBF
Related LinksVS-60C, VS-60CPF10PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60CPF10PBF Details Description
Related parts for VS-60CPF10PBF
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 25MM datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf