Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60CTQ150-N3
VS-60CTQ150-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-60CTQ150-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Datasheet Download
VS-60CTQ150-N3.pdf
Availability of VS-60CTQ150-N3
QUANTITY
VS-60CTQ150-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60CTQ150-N3
Internal Part NumberEIS-VS-60CTQ150-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.09V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60CTQ150-N3
Related LinksVS-60CT, VS-60CTQ150-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60CTQ150-N3 Details Description
Related parts for VS-60CTQ150-N3
IC LINE DRVR W/SENSOR 1-W 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 136MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.55A 70 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf