Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-60EPU04PBF
VS-60EPU04PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-60EPU04PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Datasheet Download
VS-60EPU04PBF.pdf
Availability of VS-60EPU04PBF
QUANTITY
VS-60EPU04PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-60EPU04PBF
Internal Part NumberEIS-VS-60EPU04PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-247AC Modified Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AC Modified
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-60EPU04PBF
Related LinksVS-60E, VS-60EPU04PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-60EPU04PBF Details Description
Related parts for VS-60EPU04PBF
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG SAS 32POS VERT PCB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf