Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HF100
VS-70HF100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HF100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HF100.pdf
Availability of VS-70HF100
QUANTITY
VS-70HF100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HF100
Internal Part NumberEIS-VS-70HF100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HF100
Related LinksVS-70, VS-70HF100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HF100 Details Description
Related parts for VS-70HF100
KEYPAD 12 KEY W/LEGEND SEALED datasheet.pdf
CONN COVER FRONT 26POS MT .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 200MA 21-LGA datasheet.pdf
VOLTAGE RELAY (3 PHASE) datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 237 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 1600VDC datasheet.pdf