Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HF120
VS-70HF120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HF120
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HF120.pdf
Availability of VS-70HF120
QUANTITY
VS-70HF120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HF120
Internal Part NumberEIS-VS-70HF120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1200V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HF120
Related LinksVS-70, VS-70HF120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HF120 Details Description
Related parts for VS-70HF120
HEATSHRINK 1/4 IN X 250FT CLEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MAIN PWR CTRLR QUAD 32-QFN datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ADH MNT NAT datasheet.pdf
BOARD ZDOTS SBC Z80ACCLAIM PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf