Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HF40
VS-70HF40 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HF40
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HF40.pdf
Availability of VS-70HF40
QUANTITY
VS-70HF40 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HF40
Internal Part NumberEIS-VS-70HF40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HF40
Related LinksVS-7, VS-70HF40 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HF40 Details Description
Related parts for VS-70HF40
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
PHOTO TRANS BLACK LEN 860NM SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf