Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFL100S05
VS-70HFL100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFL100S05
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFL100S05.pdf
Availability of VS-70HFL100S05
QUANTITY
VS-70HFL100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFL100S05
Internal Part NumberEIS-VS-70HFL100S05
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFL100S05
Related LinksVS-70HF, VS-70HFL100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFL100S05 Details Description
Related parts for VS-70HFL100S05
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
OSC VCSO 622.08MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SL 5.08HC/08/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:2 1.6GHZ datasheet.pdf
HDM/FA SMPR.062F.080O BENCH G CU datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf