Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFL100S05
VS-70HFL100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFL100S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFL100S05.pdf
Availability of VS-70HFL100S05
QUANTITY
VS-70HFL100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFL100S05
Internal Part NumberEIS-VS-70HFL100S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFL100S05
Related LinksVS-70HF, VS-70HFL100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFL100S05 Details Description
Related parts for VS-70HFL100S05
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MPD50K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES .50 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATASELCT/MUX 16SO datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP STKG MOD CLSD END datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES 5.76M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf