Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFL100S05M
VS-70HFL100S05M picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFL100S05M
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFL100S05M.pdf
Availability of VS-70HFL100S05M
QUANTITY
VS-70HFL100S05M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFL100S05M
Internal Part NumberEIS-VS-70HFL100S05M
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFL100S05M
Related LinksVS-70HF, VS-70HFL100S05M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFL100S05M Details Description
Related parts for VS-70HFL100S05M
FUSE RESETTABLE .05A 30V HLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
SHIELD FAST CONNECT CONDUCTOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf