Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFLR100S05
VS-70HFLR100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFLR100S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFLR100S05.pdf
Availability of VS-70HFLR100S05
QUANTITY
VS-70HFLR100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFLR100S05
Internal Part NumberEIS-VS-70HFLR100S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFLR100S05
Related LinksVS-70HF, VS-70HFLR100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFLR100S05 Details Description
Related parts for VS-70HFLR100S05
TERM BLOCK DIN 15MM TS15 WM BLUE datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
2100UF 200V 51X143 85C ST datasheet.pdf