Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFLR100S05
VS-70HFLR100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFLR100S05
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFLR100S05.pdf
Availability of VS-70HFLR100S05
QUANTITY
VS-70HFLR100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFLR100S05
Internal Part NumberEIS-VS-70HFLR100S05
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFLR100S05
Related LinksVS-70HF, VS-70HFLR100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFLR100S05 Details Description
Related parts for VS-70HFLR100S05
IC XDCP QUAD 256-TAP 50K 24TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SSD 8GB SCSI datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB 22MM RED METAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 300NS 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf