Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFLR40S05
VS-70HFLR40S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFLR40S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFLR40S05.pdf
Availability of VS-70HFLR40S05
QUANTITY
VS-70HFLR40S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFLR40S05
Internal Part NumberEIS-VS-70HFLR40S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFLR40S05
Related LinksVS-70HF, VS-70HFLR40S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFLR40S05 Details Description
Related parts for VS-70HFLR40S05
MODULE RCM4200 RABBITCORE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
TXRX OPT FE MTRJ 2X5DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/16/135G 1.5SN BK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf