Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFLR60S02
VS-70HFLR60S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFLR60S02
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFLR60S02.pdf
Availability of VS-70HFLR60S02
QUANTITY
VS-70HFLR60S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFLR60S02
Internal Part NumberEIS-VS-70HFLR60S02
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 219.8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFLR60S02
Related LinksVS-70HF, VS-70HFLR60S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFLR60S02 Details Description
Related parts for VS-70HFLR60S02
RES 294K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
8P AMP-ULTREX MT RECPT ASY datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER 24SOIC TO 24DIP 600MIL datasheet.pdf
TRANS 30V 2A 6HUSON datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SOLID 1" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS SKT CRIMP datasheet.pdf