Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFR80
VS-70HFR80 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFR80
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFR80.pdf
Availability of VS-70HFR80
QUANTITY
VS-70HFR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFR80
Internal Part NumberEIS-VS-70HFR80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFR80
Related LinksVS-70, VS-70HFR80 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFR80 Details Description
Related parts for VS-70HFR80
FAN AXIAL 171.5X50.8MM JQ24B4 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V/8V/12V 10SIP datasheet.pdf
CONN TERMINAL 800MCM #1/2 datasheet.pdf
IC SHIFT REG DUAL 64BIT 16-DIP datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SO datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 12POS datasheet.pdf