Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-70HFR80
VS-70HFR80 picture photo
Mfg. Part Number
VS-70HFR80
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB
Datasheet Download
VS-70HFR80.pdf
Availability of VS-70HFR80
QUANTITY
VS-70HFR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-70HFR80
Internal Part NumberEIS-VS-70HFR80
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 800V
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-70HFR80
Related LinksVS-70, VS-70HFR80 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-70HFR80 Details Description
Related parts for VS-70HFR80
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 4MM SMD SMM datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PLUG HSG 40POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf