Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-72HFR100
VS-72HFR100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-72HFR100
Brief Description
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5
Datasheet Download
VS-72HFR100.pdf
Availability of VS-72HFR100
QUANTITY
VS-72HFR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-72HFR100
Internal Part NumberEIS-VS-72HFR100
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-72HFR100
Related LinksVS-72, VS-72HFR100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-72HFR100 Details Description
Related parts for VS-72HFR100
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 65MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf