Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80APF04PBF
VS-80APF04PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-80APF04PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE FAST REC 80A TO-247
Datasheet Download
VS-80APF04PBF.pdf
Availability of VS-80APF04PBF
QUANTITY
VS-80APF04PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80APF04PBF
Internal Part NumberEIS-VS-80APF04PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80APF04PBF
Related LinksVS-80A, VS-80APF04PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80APF04PBF Details Description
Related parts for VS-80APF04PBF
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 7POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf