Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80APF06-M3
VS-80APF06-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-80APF06-M3
Brief Description
DIODE FAST REC 80A TO-247
Datasheet Download
VS-80APF06-M3.pdf
Availability of VS-80APF06-M3
QUANTITY
VS-80APF06-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80APF06-M3
Internal Part NumberEIS-VS-80APF06-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package25
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)190ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80APF06-M3
Related LinksVS-80A, VS-80APF06-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80APF06-M3 Details Description
Related parts for VS-80APF06-M3
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 347 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 150MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
XENOY PADLOCK 1.50 BODY ORANGE datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf