Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-80CPU02-F3
VS-80CPU02-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-80CPU02-F3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE FRED 80A 200V TO-247
Datasheet Download
VS-80CPU02-F3.pdf
Availability of VS-80CPU02-F3
QUANTITY
VS-80CPU02-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-80CPU02-F3
Internal Part NumberEIS-VS-80CPU02-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesFRED Pt®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.02V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-80CPU02-F3
Related LinksVS-80C, VS-80CPU02-F3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-80CPU02-F3 Details Description
Related parts for VS-80CPU02-F3
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf