Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-85HFR120
VS-85HFR120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-85HFR120
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 85A DO203AB
Datasheet Download
VS-85HFR120.pdf
Availability of VS-85HFR120
QUANTITY
VS-85HFR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-85HFR120
Internal Part NumberEIS-VS-85HFR120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 267A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-85HFR120
Related LinksVS-85, VS-85HFR120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-85HFR120 Details Description
Related parts for VS-85HFR120
RES 20K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 8-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALG UNIV 0.8" datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
SPLICE 5180-13100 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf