Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-8TQ080PBF
VS-8TQ080PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-8TQ080PBF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO220AC
Datasheet Download
VS-8TQ080PBF.pdf
Availability of VS-8TQ080PBF
QUANTITY
VS-8TQ080PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-8TQ080PBF
Internal Part NumberEIS-VS-8TQ080PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 80V
Capacitance @ Vr, F500pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-8TQ080PBF
Related LinksVS-8TQ, VS-8TQ080PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-8TQ080PBF Details Description
Related parts for VS-8TQ080PBF
FILTER TUBULAR 16A W/RAST CONN datasheet.pdf
QUAD AUTOTUNE PNP RMT TCH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf