Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-8TQ100GSPBF
VS-8TQ100GSPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-8TQ100GSPBF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK
Datasheet Download
VS-8TQ100GSPBF.pdf
Availability of VS-8TQ100GSPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-8TQ100GSPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-8TQ100GSPBF
Internal Part NumberEIS-VS-8TQ100GSPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F500pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-8TQ100GSPBF
Related LinksVS-8TQ1, VS-8TQ100GSPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-8TQ100GSPBF Details Description
Related parts for VS-8TQ100GSPBF
IC REG CTRLR BUCK INV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
08 LEVEL V COVER .125CL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf