Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB100TP120U
VS-GB100TP120U picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB100TP120U
Brief Description
IGBT 1200V 150A 735W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB100TP120U.pdf
Availability of VS-GB100TP120U
QUANTITY
VS-GB100TP120U Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB100TP120U
Internal Part NumberEIS-VS-GB100TP120U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package24
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max735W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.3nF @ 25V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-Pak
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB100TP120U
Related LinksVS-GB10, VS-GB100TP120U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB100TP120U Details Description
Related parts for VS-GB100TP120U
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FERRULE WIRE UNINS 4AWG 250PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 1206 datasheet.pdf
LED 1 ELEMNT RED T-1 1/2 BIPIN datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.335" DIA CLR datasheet.pdf