Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB150TH120N
VS-GB150TH120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB150TH120N
Brief Description
IGBT 1200V 300A 1008W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB150TH120N.pdf
Availability of VS-GB150TH120N
QUANTITY
VS-GB150TH120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB150TH120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB150TH120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max1008W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.35V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce11nF @ 25V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB150TH120N
Related LinksVS-GB15, VS-GB150TH120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB150TH120N Details Description
Related parts for VS-GB150TH120N
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC THRU BEAM 5M datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 164MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf