Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB15XP120KTPBF
VS-GB15XP120KTPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB15XP120KTPBF
Brief Description
IGBT 1200V 30A 187W MTP
Datasheet Download
VS-GB15XP120KTPBF.pdf
Availability of VS-GB15XP120KTPBF
QUANTITY
VS-GB15XP120KTPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB15XP120KTPBF
Internal Part NumberEIS-VS-GB15XP120KTPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Power - Max187W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.66V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.95nF @ 30V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case12-MTP Module
Supplier Device PackageMTP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB15XP120KTPBF
Related LinksVS-GB15X, VS-GB15XP120KTPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB15XP120KTPBF Details Description
Related parts for VS-GB15XP120KTPBF
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/X datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 25P 152MM datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf