Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB200TH120N
VS-GB200TH120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB200TH120N
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 360A 1136W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB200TH120N.pdf
Availability of VS-GB200TH120N
QUANTITY
VS-GB200TH120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB200TH120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB200TH120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)360A
Power - Max1136W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.35V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce14.9nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB200TH120N
Related LinksVS-GB20, VS-GB200TH120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB200TH120N Details Description
Related parts for VS-GB200TH120N
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf