Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB200TH120U
VS-GB200TH120U picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB200TH120U
Brief Description
IGBT 1200V 330A 1316W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB200TH120U.pdf
Availability of VS-GB200TH120U
QUANTITY
VS-GB200TH120U Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB200TH120U
Internal Part NumberEIS-VS-GB200TH120U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)330A
Power - Max1316W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.6V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce16.9nF @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB200TH120U
Related LinksVS-GB20, VS-GB200TH120U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB200TH120U Details Description
Related parts for VS-GB200TH120U
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 300A NF SER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC BUFFER/DRIVER OCTAL 20CERDIP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf