Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB75DA120UP
VS-GB75DA120UP picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB75DA120UP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MODULE IGBT SOT-227
Datasheet Download
VS-GB75DA120UP.pdf
Availability of VS-GB75DA120UP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-GB75DA120UP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB75DA120UP
Internal Part NumberEIS-VS-GB75DA120UP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Feb/2014
Standard Package180
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Power - Max658W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB75DA120UP
Related LinksVS-GB75, VS-GB75DA120UP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB75DA120UP Details Description
Related parts for VS-GB75DA120UP
JUMPER-H2728TR/C2064Y/H2728TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 22MM M20-1.5 6G 5V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=500FT datasheet.pdf
TRACER 3/4" BLACK W/WHITE 75' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf