Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB75DA120UP
VS-GB75DA120UP picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB75DA120UP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MODULE IGBT SOT-227
Datasheet Download
VS-GB75DA120UP.pdf
Availability of VS-GB75DA120UP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-GB75DA120UP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB75DA120UP
Internal Part NumberEIS-VS-GB75DA120UP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Feb/2014
Standard Package180
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Power - Max658W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB75DA120UP
Related LinksVS-GB75, VS-GB75DA120UP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB75DA120UP Details Description
Related parts for VS-GB75DA120UP
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW DIP LEVER/EXTEND 4PST BLC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.9A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 000F/70 AR UR datasheet.pdf