Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB75LP120N
VS-GB75LP120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB75LP120N
Brief Description
IGBT 1200V 170A 658W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB75LP120N.pdf
Availability of VS-GB75LP120N
QUANTITY
VS-GB75LP120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB75LP120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB75LP120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package24
Series-
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)170A
Power - Max658W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.82V @ 15V, 75A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.52nF @ 25V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB75LP120N
Related LinksVS-GB7, VS-GB75LP120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB75LP120N Details Description
Related parts for VS-GB75LP120N
FIXED IND 680UH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 274 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 33MA 45 OHM SMD datasheet.pdf