Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB75TP120N
VS-GB75TP120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB75TP120N
Brief Description
IGBT 1200V 150A 543W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB75TP120N.pdf
Availability of VS-GB75TP120N
QUANTITY
VS-GB75TP120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB75TP120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB75TP120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package24
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max543W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.35V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.52nF @ 25V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB75TP120N
Related LinksVS-GB7, VS-GB75TP120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB75TP120N Details Description
Related parts for VS-GB75TP120N
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf