Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB90DA60U
VS-GB90DA60U picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB90DA60U
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
TRANSISTOR INSLTED GATE BIPOLAR
Datasheet Download
VS-GB90DA60U.pdf
Availability of VS-GB90DA60U
QUANTITY
VS-GB90DA60U Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB90DA60U
Internal Part NumberEIS-VS-GB90DA60U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package160
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)147A
Power - Max625W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)100µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB90DA60U
Related LinksVS-GB9, VS-GB90DA60U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB90DA60U Details Description
Related parts for VS-GB90DA60U
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 32VFQFN datasheet.pdf
LABEL SHEET 1 SHEET=224 LABELS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 300MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf