Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB90SA120U
VS-GB90SA120U picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB90SA120U
Brief Description
TRANSISTOR INSLTED GATE BIPOLAR
Datasheet Download
VS-GB90SA120U.pdf
Availability of VS-GB90SA120U
QUANTITY
VS-GB90SA120U Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB90SA120U
Internal Part NumberEIS-VS-GB90SA120U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package10
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)149A
Power - Max862W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB90SA120U
Related LinksVS-GB9, VS-GB90SA120U Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB90SA120U Details Description
Related parts for VS-GB90SA120U
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TXRX CWDM 1571NM ORANGE 8CH SFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 3W datasheet.pdf