Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GP300TD60S
VS-GP300TD60S picture photo
Mfg. Part Number
VS-GP300TD60S
Brief Description
IGBT
Datasheet Download
VS-GP300TD60S.pdf
Availability of VS-GP300TD60S
QUANTITY
VS-GP300TD60S Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GP300TD60S
Internal Part NumberEIS-VS-GP300TD60S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Series-
IGBT TypePT, Trench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)580A
Power - Max1136W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.45V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)150µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GP300TD60S
Related LinksVS-GP3, VS-GP300TD60S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GP300TD60S Details Description
Related parts for VS-GP300TD60S
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.333K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf